• Czy mogę przebywać z dzieckiem przez kilka dni w przedszkolu w czasie adaptacji?

Oczywiście, jest taka możliwość. Tylko zaburzy to prawidłową adaptację i może znacznie ją wydłużyć. Ponadto dziecko i tak w końcu zostanie bez mamy (w końcu taki mamy cel, posyłając je do przedszkola), dlatego  znacznie lepszym rozwiązaniem, jest pozostawienie dziecka samego by  dać mu szansę na samodzielne zapoznanie się z nowym otoczeniem. Należy spokojnie się pożegnać i powiedzieć o której Państwo będą z powrotem. Dziecko nie zna się na zegarku, ale rozumie rytm, więc jak powiemy, że idzie do domu po obiedzie to słowa trzeba dotrzymać. Adaptacja przebiega bardzo indywidualnie, czasami pojawia się tzw. „adaptacja wtórna”, kiedy dziecko zaczyna rozumieć, że zostaje samo i dochodzi do głosu bunt na nową sytuację. Zdarza się to bardzo rzadko, ale nie można tego wykluczyć. W takim przypadku, nie przeciągamy pożegnań, jeżeli któryś z rodziców  zbyt mocno przeżywa tą sytuację, można poprosić kogoś innego (drugiego rodzica, babcię, kogoś zaufanego) o przyprowadzanie dziecka, grunt to zachowanie spokoju. Dziecko chłonie  nasze emocje,  dlatego nie da się oszukać słowami, które nie mają pokrycia w odczuciach opiekuna.

  • Moje dziecko  korzysta z pampersów czy to nie problem?

Jednym z podstawowych zadań przedszkola jest sprawowanie opieki  nad dziećmi, a  w zakres czynności opiekuńczych wchodzi także dbanie o czystość i higienę dzieci. Dlatego fakt, że dziecko korzysta z pieluszek, nie stanowi żadnego problemu. W przedszkolu dzieci bardzo szybko wdrażają się w samodzielne korzystanie z toalety. 

  • Ile jest dzieci w grupie?

W każdej grupie jest do 25 dzieci.

  • Czy codziennie wychodzicie na zewnątrz?

Jesteśmy na zewnątrz codziennie.

  • Jak długo dzieci są na zewnątrz?

Wszystko zależy od czynników pogodowych. Czas pobytu dostosowujemy do bieżącej aury. Jednakże staramy się, aby pobyt ten nie był krótszy niż godzinę dziennie.

  • Ile jest Pań w grupie?

W każdej grupie jest dwóch opiekunów. Nauczyciel i pomoc nauczyciela. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w naszym przedszkolu, posiadają pełne kwalifikacje zawodowe.

  • Czy dzieci oglądają bajki w ciągu dnia?

W przedszkolu posiadamy projektor multimedialny. Służy on do pokazywania filmów edukacyjnych, powiązanych z tematami zajęć dydaktycznych.  W ciągu dnia dzieci nie oglądają bajek.

  • Czy dzieci mogą przynosić zabawki do przedszkola?

Tak, jeden dzień w tygodniu jest dniem zabawek. Dziecko może przynieść swoją ulubioną zabawkę, jednakże nie powinna być ona mniejsza od dłoni, a większa od dziecka.

  • Czy mają Państwo własną kuchnię?

Korzystamy z  firmy cateringowej. Jest to sprawdzona firma i jesteśmy zadowoleni ze świadczonych usług. Jest możliwość zamówienia  diety dostosowanej do indywidualnych wymogów dziecka.

  • Jak ubierać dziecko do przedszkola?

Dziecko powinno być ubrane wygodnie i odpowiednio do warunków pogodowych (kombinezon na śnieg, czapkę na głowę w czasie upałów). Dzieci łatwo się brudzą i dobrze jest mieć świadomość tego, że podczas radosnej zabawy, wykonywania pracy plastycznej czy samodzielnego spożywania posiłków, jest wysoce prawdopodobne, że estetyka ubioru zostanie zniszczona przez plamy, czy (jak to się często zdarza u młodszych dzieci) od chodzenia na kolanach wytrą się dziury w spodniach. Okres dziecięctwa charakteryzuje się ruchliwością, a czworakowanie jest bardzo prorozwojowe, dlatego nie chcemy dzieci pod tym względem ograniczać. Jeśli chodzi o uczenie dzieci schludności i estetyki to oczywiście wdrażamy dzieci do dbania o swój wygląd, jednakże nabywanie samodzielności  podczas jedzenia, korzystania z toalety czy twórczej aktywności zbiera swoje żniwo w postaci brudnych ubranek, rączek, buzi, stołów i Pań 🙂